Každá minca má svoje pre a proti a LinkedIn Ads by mohli byť v rámci reklamných systémov na jednej z prvých priečok. V tomto článku si rozoberieme niektoré vlastnosti a funkcie LinkedIn Ads Managera, ktoré by človek určite v roku 2021 neočakával – a to rozhodne nie v tom pozitívnom zmysle.
Ak nemáš náladu na hejt, mrkni na môj ďalší článok, kde zasa podrobne popisujem unikátne možnosti LinkedIn Ads Managera, ktoré inde sotva nájdeš, aby to zas bolo vyvážené.
Prvý kontakt s LinkedIn Ads Manager
Predpokladajme, že drvivá väčšina špecialistov, ktorí začnú rozmýšľať nad LinkedIn Ads, už niekedy nejaké reklamy spravovala. Najčastejšie sa jedná o Google Ads, ale pri súčasnom nastavení pracovného trhu tipujem, že to budú skôr social media špecialisti – a teda ľudia, ktorí sú zvyknutí nastaviť si aspoň Facebook Ads. A to je kameň úrazu, pretože ak chcete robiť aspoň trošku pokročilejšiu LinkedIn reklamu (viac reklám na zostavu, kopírovanie existujúcich kampaní alebo klasická editácia, prípadne vymazávanie), LinkedIn vám dá facku, po ktorej sa budete cítiť ako keby ste nastavovali reklamu na Facebooku v roku 2009. To bola doba, kedy Facebook ešte ani nemal Timeline 🙂
Ako sa s tým vyrovnať? Nijak. Treba do toho ísť s rovnakým očakávaním, ako do každého vzťahu – môže ťa to vytočiť a už s tým nebudeš chcieť mať nič spoločné.
Testovanie viacerých typov kreatívy? Áno, ale…
Ako povedal Henry Ford – môžete si vybrať akúkoľvek farbu auta, pokiaľ bude čierna. A presne to isté platí aj pre kreatívy – môžete si ich pridať koľko chcete, ale vždy musíte použiť ten istý typ – ak chcete skúšať obrázky oproti videám, máte smolu.
Ako sa s tým vyrovnať? Opäť nijak. Je potrebné vytvoriť novú kampaň s novým typom kreatívy, alebo sa na to vykašlať a testovať len jeden typ. Práce s tým bude rozhodne menej.
Kopírovanie existujúcej kampane? Áno, ale…
Predpokladajme typickú situáciu pri medzinárodných kampaniach – ak vytvoríš jednu so zameraním napríklad na GB, ďalší trh (napr. US) by mal byť (za normálnych okolností a dostatku budgetu) oddelený v samostatnej kampani. Ak máš už vytvorené kreatívy v prvej kampani, očakávanie normálneho človeka je, že si skopíruje kampaň a upraví si v kreatíve napr. UTMs. To sa síce samozrejme dá, ale ak ich upravíš v novej kampani na US, tak sa ti zmenia aj v pôvodnej kampani na GB. Krása.
Čerešnička na torte – máš rozpočet 10 Eur na deň (čo je najnižšia možná denná čiastka)? Ak kampaň skopíruješ, skopíruje sa všetko okrem rozpočtu. Ten sa zmení na defaultných 25 Eur na deň. Skrátka praktiky ako u šmejdov na prezentácii v kulturáku.
Ako sa s tým vyrovnať? Dať si pozor na túto zákernosť predtým, ako sa kampaň spustí.
Možnosť zvolenia placementov? Nepoznáme…
Ak si ťa medzičasom zhýčkal Facebook možnosťou voľby placementu (to sa môže celkom hodiť najmä pri retargetingu), tak s LinkedInom máš smolu. Túto možnosť neponúka.
Ako sa s tým vyrovnať? Nijako. Nauč sa s tým žiť.
Podpora viacerých jazykov? Áno, ale…
Ak si človek po dlhých útrapách konečne nastaví kampaň (napríklad v slovenčine), systém ho kľudne pustí ďalej. Ale v hodinu, kedy tú kampaň pustí, sa môže stať, že LinkedIn (až po spustení!) vyhodí error Language not supported. Keď si človek pozrie nápovedu, nenájde konkrétnu informáciu o podporovaných jazykoch, ale len odkaz na to, že si to môže zvoliť v nastaveniach kampane. OK, až na to, že v nastaveniach zrovna túto vec už meniť nemôžeš – a teda ani zistiť, aké jazyky to teda vlastne použiť môžeš. Je potrebné vytvoriť novú kampaň, lebo toto sa nastavuje len na začiatku v drafte. OK, tak si teda zduplikuješ existujúcu kampaň, ibaže pozor – jazyky opäť nemôžeš z nejakého zvláštneho dôvodu zmeniť!
Ako sa s tým vyrovnať? Musíš vytvoriť kampaň od úplného začiatku – jazyk sa dá nastaviť jedine takto. Inej cesty niet.
Vyhodnocovanie kampaní
Tento bonbónik bol ešte pár mesiacov dozadu ešte šťavnatejší, ale aj tak je stále potrebné zbystriť pozornosť. Skúsenejší jedinci budú zvyknutí prispôsobiť si view metrík/customize columns (to sa našťastie dá), ale horšie to bude s ich dostupnosťou. Napríklad na unique outbound clicks (vlastne na akúkoľvek unique metriku, na ktorú je človek zvyknutý z Facebooku) tu proste nie je – najbližšie je k tomu iba Clicks to Landing Page. A pozor – dokonca ani Reach (a tým pádom aj Frequency) nie je presný – jedná sa len o odhadovanú hodnotu. Ale to je tiež v pohode, pretože pred pár mesiacmi metriky Reach a Frequency neexistovali. V roku 2020!
Ako sa s tým vyrovnať? Maximálne tak prispôsobiť reporting tomuto špecifiku.
Pohodlnosť práce v rozhraní
Ok, to som trochu prehnal. O pohodlnosti nemôže byť ani reč – a to hneď z niekoľkých dôvodov:
- používaš LinkedIn v angličtine? Ak sa v prehliadači prihlásiš najskôr do Ads manageru, hodí ťa do češtiny; aby sa prehodil opäť do angličtiny, musíš si otvoriť svoj vlastný LinkedIn a refreshnúť následne Ads manager
- ak spúšťaš novú kampaň ešte v rámci draftu, zvolíš si nejaký objective (napr website visits) a ad format, po prvom uložení strácaš možnosť akokoľvek zmeniť druhý menovaný; objective sa zmeniť dá, ale po zmene sa ti stratí celý targeting – prečo sakra??
- ak spúšťaš novú kampaň a očakávaš, že sa vrátiš naspäť do campaigns v campaign group, kde si zmeny robil, tak keď stlačíš tlačidlo Launch campaign, sorry; vrátiš sa do prehľadu všetkých kampaní, nie do tej svojej konkrétnej
- chceš urobiť akékoľvek bulkové zmeny (targeting, zmena kreatívy alebo čokoľvek iné), opäť sorry; toto Campaign Manager nepozná
- akékoľvek zmeny alebo zisťovanie informácií zaberie dvojnásobok (alebo viac) času, ktorý by bol na zhodnú operáciu potrebný vo Facebook Ads Manageri
- robíš viacero reklám naraz a vytvoríš si draft prvej, ktorú chceš potom kopírovať a meniť len napr. krajinu, si bez šance, drafty sa totiž duplikovať nedajú
- z prehľadu reklám sa po kliknutí na Manage pri konkrétnej reklame dostaneš do prehľadu všetkých reklám naviazaných na danú kampaň – opäť totálne nepochopiteľné z hľadiska UX
- vymazanie draftu kampane LinkedIn neumožňuje – dávaj si teda pozor na chyby, pretože časom sa ti začne v účte zhromažďovať množstvo odpadu 🙂
- a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho…
Záverečné rozhrešenie
Linkedin Ads Manager dokáže v určitých situáciách vytočiť do nepríčetnosti nielen mňa, to som si istý. Nech je ako chce, stále však ponúka určité možnosti targetingu, ktoré sú hlavne v B2B ojedinelé a asi to tak dlho aj zostane. Prajem si len jediné – aby sa zodpovedné osoby už konečne prebudili z hlbokého sna a rozhranie spolu s funkciami nastavili tak, ako by človek očakával od social media platformy s najdrahšou reklamou. Netreba pritom vyvíjať nič nové – stačí sa pozrieť na leadera a kľudne to celé od neho okopírovať. To je koniec koncov prístup, ktorý očividne LinkedIn nemá problém urobiť pri stories, takže?