Recenzia: Optinmonster – top nástroj na (nielen) pop-upy

Optimonster je zatiaľ najkomplexnejší nástroj na tvorbu pop-up okien najrôznejších druhov, s akým som sa doteraz stretol. Je vhodný pre e-commerce, lead generation a rovnako aj osobné weby.

Pre rýchlejšiu orientáciu môžeš prejsť rovno na:

Mýtus 1: Pop-upy sú mŕtve

Už pár rokov od určitej skupiny ľudí počúvam, že pop-upy sú mŕtve. Nie je to pravda – krásne sa to dá vidieť napríklad u veľkých e-commerce projektov, ale aj na menších weboch, ktoré ponúkajú zľavu na prvý nákup za e-mail, lead magnety alebo chcú upozorniť na niečo konkrétne na webe. Množstvo marketérov však ani zďaleka nevyužíva všetky možnosti pop-upov a nepristupuje k nim kreatívne, prípadne s nimi vo svojej stratégii vôbec ani nepočítajú.

Mýtus 2: Pop-upy len otravujú

Toto môže byť pravda len vtedy, ak nevychytáš umiestnenie, obsah, zariadenie a vhodný čas, kedy pop-up zobrazíš. Najväčšia chyba (ako aj pri iných disciplínach v online) je vyskúšať to naverímboha raz, vôbec sa na web nepozrieť očami užívateľa a ešte sa aj čudovať, prečo pop-up vôbec neprináša výsledky. Proste to odflákneš.

Ak sa ho už chceš používať, skontroluj si, či pop-up odpovedá na tieto základné otázky:

  1. Má návštevník SKUTOČNÝ dôvod, prečo by mal urobiť žiadanú akciu?
  2. Aký SKUTOČNÝ benefit/informáciu mu pop-up ponúka?
  3. Získa vykonaním akcie v danom momente viac ako keď pop-up zatvorí a bude pokračovať vo svojej činnosti?
  4. Zobrazuje sa pop-up na správnom mieste a v správnom čase?
  5. Vykresľuje sa pop-up správne na mobilných zariadeniach?
  6. Vyzerá pop-up dobre? Nie je to nejaký šablónový vzhľad, ktorý sa na web vôbec nehodí?
  7. Testuješ viacero variánt?

Nižšie som prichystal menšiu galériu pop-upov z českej, ale aj z medzinárodnej scény. Schválne si skús odpovedať sám, kedy je pop-up odfláknutý a kedy sa nad ním tvorca naozaj zamyslel 🙂

Pop-upy – galéria

Ako správne nastaviť pop-up

Každý vyspelejší nástroj na pop-upy ti ponúka rôzne možnosti ako čo najviac customizovať zobrazovanie jednotlivých pop-upov. Optinmonster ide v tomto najďalej, čo som doteraz zažil. Predstav si, že by si mohol zobraziť pop-up na základe:

  • času stráveného na stránke
  • konkrétnej URL
  • konkrétneho UTM parametra
  • zariadenia
  • detekovania odchodu kurzorom smerom ku karte v prehliadači (Exit Intent)
  • kliknutia na link v texte
  • vyscrollovanej vzdialenosti
  • neaktivity návštevníka webu
  • počtu stránok, ktoré si návštevník pozrel
  • konkrétneho času a dátumu
  • interakcie alebo neinterakcie s niektorým z iných nasadených pop-up okien
  • lokality
  • konkrétnej cookie
  • vracajúceho sa alebo nového návštevníka
  • referrer URL
  • toho, či návštevník používa adblock
  • a rôznych kombinácií spomenutých možností, no jeden by sa z toho zbláznil

Ak sa s týmito možnosťami dobre zahráš, garantujem ti, že tvoje pop-upy nebudú otravovať nikoho a ešte si aj pekne zvýšiš počet leadov. Mám to overené na desiatkach projektov – či už z agentúry, alebo z môjho neskoršieho pôsobenia.

Čo brať do úvahy pri nastavovaní zobrazovania pop-upu

Na rovinu – nemusíš byť žiadny čarodejník a snažiť sa vyladiť to zobrazenie do posledného detailu. Stačí sa napríklad pozrieť do GA a sledovať priemerný počet stránok na návštevu za rozumne dlhé obdobie. V Optinmonster-i potom nastav minimálny počet stránok aspoň na x+1 stránku (zvyšuješ istotu, že tvoj návštevník je naozaj zaujatý). Ak chceš pop-up zobrazovať napr. na blogu, postráž si napr. priemernú vzdialenosť, kam sa doscrolluje návštevník a len mu preboha nezobrazuj pop-up niekde na začiatku článku. Rovnako na mobiloch neotravuj ľudí s pop-upmi cez celú obrazovku, ale použi decentnú vysúvaciu lištu.

Príklad nastavenia zobrazenia pop-upu:

Iné pop-up nástroje človeka strašne obmedzujú

Nechcem to príliš rozpisovať, ale nedá mi to. Pár týždňov dozadu vydali napr. Leadpages (inak skvelý nástroj) s veľkou pompou nový typ pop-upu – floating bar. Tak v ňom si teda neupravíš skoro vôbec nič a na nejaké pokročilé nastavenia podmienok zobrazovania môžeš rovno zabudnúť. Väčšina komplexných nástrojov síce zvyčajne nejaké basic pop-upy ponúka, ale ak to chceš robiť naozaj dobre, nespoliehaj sa na ne.

Urob si pop-up, aký chceš

Cez Optinmonster môžeš pop-upy tvoriť dvomi spôsobmi – vybrať si z predefinovaných šablón a upraviť ich (tých je naozaj dosť), prípadne vybudovať si svoj vlastný pop-up úplne od nuly. Oba prístupy sa hodia na rôzne príležitosti a editor je naozaj premakaný a hlavne prehľadný. Môžeš naozaj ovplyvniť všetko od farieb, pozadia, počtu polí cez rôzne bloky a rozloženie až po tvar X-kového zatvárača pop-upu.

Moje najobľúbenejšie funkcie/bloky editoru:

  • odpočítavanie času
  • yes/no tlačidlo
  • embedované video
  • custom HTML

Optinmonster môže použiť na akomkoľvek webe

Je úplne jedno, na akom systéme beží tvoj web – Optinmonster môžeš používať jednoducho cez Google Tag Manager. Do WordPressu má Optinmonster svoj vlastný plugin.

Alternatívne využitie

Optinmonster (a ďalšie dostatočne pokročilé nástroje) môžeš použiť nielen na zber leadov za zľavu alebo leadmagnet. Môžeš pomocou floating baru aj komunikovať s návštevníkmi – a to sa môže vyplatiť:

  • upozorni na prebiehajúcu akciu v nejakej kategórii e-shopu
  • upozorni na zmenu otváracích hodín (pandémia)
  • použi časomieru pri časovo obmedzených akciách (Black Friday, Halloween, Vianoce, Valentín a podobne)
  • zvýrazni a komunikuj čokoľvek, čo nedokážeš zvýrazniť priamo v CMS, prípadne by implementácia u developera trvala príliš dlho

Integrácie s tvojim mailovým systémom

Optinmonster má vynikajúco pokryté všetky známe e-mailingové nástroje – v CZ/SK regióne sa hodia najmä MailerLite, Mailchimp, SendinBlue. Smartemailing a podobné lokálne služby otestované nemám.

Cena

Optinmonster začínal s veľmi dobrým pricingom a ja ho ako early adopter stále mám – dnes je ale situácia o horšia a nevýhodná hlavne pre majiteľov viacerých webov. Najviac dáva zmysel plán za 47 dolárov mesačne (toto zvýšenie ale dosť prepískli, pretože ho konštantne znižujú v akcii na 29 dolárov mesačne). Za túto cenu dostaneš takmer všetky vyššie spomenuté možnosti targetovania, nálož šablón, 50 000 pageviews, 2 sub-accounty a možnosť využívať Optinmonster na 3 weboch (čo je asi najväčšie obmedzenie).

Na čo si dať pozor

Tento nástroj ako taký nemá žiadne veľké negatíva. Bohužiaľ to však dosť prehnal s pricingom a nastavil brutálne obmedzenia na počet webov, na ktorých sa dá používať v rámci plánu. Zároveň tiež síce pridal skvelú a dlho chýbajúcu featuru “kolesa šťastia” – tá je ale tiež obmedzená až na najvyšší plán.

Optinmonster – rekapitulácia

Žiadny lepší nástroj na tvorbu pop-upov ako Optinmonster do dnešného dňa nepoznám a pochybujem, že vôbec existuje. Ak by si sa aj rozhodol, že vyskúšaš lacnejšiu alternatívu alebo sa na pop-upy úplne vybodneš, rozhodne začni sledovať aspoň ich blog (a kľudne sa aj subscribni na newsletter – tvoria kvalitný content, nie kdejaký trash). Pop-upy na ňom riešia len okrajovo a zameriavajú sa hlavne na “conversion rate optimization”. V praxi sa tak dozvieš viac z tém ako:

  • pluginy do wordpressu
  • opustený košík
  • landing pages
  • SEO
  • lead generation
  • a asi tak milión ďalších

Chcem vyskúšať Optinmonster. Ponúkajú free verziu?

Nie.

Chcem si Optimonster zaplatiť na mesiac a uvidím.

To je dobrý plán, ale nevyjde. Je potrebné predplatiť si celý rok – a to v každom, aj tom najlacnejšom pláne. Najlacnejšie ťa to (bez kódu na zľavu) vyjde na cca 108 dolárov. Menej nie. Poznámka – naposledy som pri browsovaní narazil na zľavový kód na dodatočných 20% 😀 cr20

Ako dlho trvá vytvoriť pop-up?

Prvý pop-up trvá vždy dlhšie – musíš ešte naimplementovať Optinmonster priamo do svojho webu (napr. cez GTM). Ak budeš ale vytvárať niečo základné na skúšku, dá sa zmestiť do 1-1,5 hodiny.

Je potrebné ovládať HTML alebo iný jazyk?

Nie. Všetko funguje na princípe drag & drop (ako napr. Mailchimp), ale ak sa cítiš, dá sa upravovať aj v HTML.

Zdieľaj tento článok, ak by mohol niekomu pomôcť!

Share on linkedin
Share on email

Follow-up

Keď najbližšie dokončím niečo, z čoho by sa mohli ostatní inšpirovať alebo poučiť, môžeš byť medzi prvými, ktorí o tom budú vedieť.